کشف کنترل کننده اصلی رشد و پیری

به گزارش واحد ژنتیک پایگاه اطلاع رسانی علوم آزمایشگاهی ایران، محققان دانشگاه کوئینزلند اسرار مولکولی مهم پیری در سلول ها را کشف کرده اند که به طور بالقوه راه را برای بهبود کیفیت زندگی با افزایش سن افراد هموار می کند. این مطالعه، فرآیندی را رمزگشایی کرد که توسط آن ژن ها نحوه بلوغ افراد را با رشد و افزایش سن تنظیم می کنند. تا کنون روند چگونگی تغییر فعالیت ژن ها از تولد تا بزرگسالی و پیری تا حد زیادی ناشناخته بود. با تجزیه و تحلیل مجموعه داده های مولکولی از افراد و موش ها و سپس مقایسه گروه های سنی مختلف در طول زمان، فعالیت ژن های دخیل در فرآیندهای رشد و پیری مورد بررسی قرار گرفت. ژن های کنترل کننده اصلی تنظیم می کنند که کدام ژن ها در هر یک از سلول ها روشن یا خاموش شوند، و مطمئن می شوند که هر سلول کار خاص خود را انجام دهد، درست همانطور که یک رهبر نوازندگان را هدایت می کند تا صداهای متفاوتی تولید کنند.

محققان فعالیت تنظیم کننده اصلی Activator Protein 1 یا AP-1 را دنبال کردند و متوجه شدند که به تدریج ژن های بالغ را فعال می کند، در حالی که فعالیت ژن های زندگی اولیه درگیر در توسعه کاهش می یابد و این فرآیند در انواع سلول ها به اشتراک گذاشته می شود. این مطالعه نشان می دهد که این فرآیند در سلول ها در مراحل مختلف زندگی قابل پیش بینی است، زیرا افراد بالغ می شوند و این فرآیند در بزرگسالی ادامه دارد، احتمالاً به این دلیل که AP-1 همچنین توسط تعدادی از استرس ها و فرآیندهای التهابی و همچنین توسط پروتئینی در خون که با افزایش سن افزایش می یابد، فعال می شود. این امر باعث کاهش بیشتر ژن های فعال در اوایل زندگی می شود که ممکن است منجر به بسیاری از تغییرات قابل پیش بینی پیری شود.

برای رسیدگی به بیماری های مرتبط با پیری، مانند بیماری آلزایمر، اختلالات متابولیک کبد و سکته، محققان ابتدا باید فرآیند پیری بدن را درک کنند. با مشخص کردن AP-1 به عنوان یک کنترل کننده اصلی مرتبط با پیری در انواع سلولی، اکنون می توان اثرات داروهایی را که فعالیت آن را برای افزایش کیفیت زندگی کاهش می دهند، مطالعه کرد. هدف این است که در وهله اول از تشدید یا بروز بیماری های ناشی از پیری با هدف قرار دادن فرآیند زیربنایی پیری جلوگیری شود تا افراد بتوانند با سلامتی بهتر پیر شوند.