شروع مصاحبه های دکتری 1402 از نیمه دوم خرداد

به گزارش روابط پایگاه اطلاع رسانی علوم آزمایشگاهی ایران، مصاحبه های آزمون دکتری ۱۴۰۲ از نیمه خرداد تا مردادماه سال آینده برگزار خواهد شد.
معاون فنی و آماری سازمان سنجش دکتر احسان جمالی در نشست خبری سازمان سنجش گفت: با توجه به اینکه آزمون دکتری دارای مصاحبه است و باید زمان بندی آن به دانشگاه ها اعلام شود، نتایج اولیه آزمون دکتری نیمه متمرکز سال ۱۴۰۲ اوایل اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ اعلام می شود.
وی افزود: در نیمه اول اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ انتخاب رشته آزمون دکتری صورت می گیرد و در هفته اول خردادماه ۱۴۰۲ اسامی چندبرابر ظرفیت اعلام خواهد شد. بر همین اساس مصاحبه های آزمون دکتری سال ۱۴۰۲ در نیمه دوم خردادماه آغاز می شود و تا مردادماه ادامه دارد و در نهایت نتایج نهایی آزمون دکتری سال ۱۴۰۲ در اواخر مردادماه ۱۴۰۲ اعلام می شود.


مصاحبه دکتری چیست؟
از سال 1390که پذیرش دانشجویان دکتری، شکل رسمی تری به خود گرفت و آزمون نیمه متمرکز دکتری از سوی سازمان سنجش برگزار شد، باز هم بخش مصاحبه دکتری، اهمیت خود را حفظ کرده و نقش مهمی در پذیرش داوطلبان دوره دکتری دارد.
بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، تأثیر مصاحبه در پذیرش دکتری ۱۴۰۲، ۵۰ درصد خواهد بود. بدین صورت که پس از برگزاری مصاحبه دکتری از سوی دانشگاه ها، نمره مصاحبه داوطلب با نمره تراز کسب شده در آزمون کتبی میانگین گرفته می شود و نمره کل داوطلب محاسبه می شود.
نمره کل داوطلبان حاضر در جلسه مصاحبه هر دانشگاه/واحد دانشگاهی قیاس شده و مطابق با ظرفیت، افرادی که بالاترین نمره کل را کسب کرده باشند پذیرفته می شوند.
البته متأسفانه طی سال های اخیر، دانشگاه های اقدام به اعمال حدنصاب نمره مصاحبه دکتری می نمایند. بدین صورت که اگر داوطلبی حد نصاب نمره مصاحبه مدنظر دانشگاه را کسب نکند، در آن دانشگاه پذیرش نخواهد شد. حتی اگر به لحاظ مجموع نمره مصاحبه و آزمون کتبی بالاتر از سایر داوطلبان باشد.
نحوه محاسبه نمره کل داوطلب جهت تعیین قبولی یا عدم قبولی با توجه به میزان تأثیر نمره مصاحبه آزمون دکتری و نمره آزمون کتبی در سال های مختلف متفاوت بوده است.


مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ۱۴۰۲
داوطلبانی که بر اساس نتایج اولیه انتخاب رشته واجد شرایط دعوت به مصاحبه شده و تمایل به شرکت در این مرحله از ارزیابی علمی و تخصصی را داشتند، لازم است با مراجعه به سامانه این مرکز به آدرس& www.azmoon.org نسبت به انتخاب رشته (یا رشته های) مورد نظر خود جهت ثبت نام و حضور در مصاحبه علمی اقدام نمایند.
مصاحبه های دکتری دانشگاه آزاد در سال ۱۴۰۲ نیز به صورت حضوری برگزار خواهد شد.