خطرساز شدن باکتری های بیماریزای روده فضانوردان در مریخ

به گزارش روابط پایگاه اطلاع رسانی علوم آزمایشگاهی ایران، از آنجایی که آژانس های فضایی برای مأموریت به مریخ برنامه ریزی می کنند و ناسا امیدوار است که انسان ها در دهه 2030 قدم بر روی سیاره سرخ بگذارند، دانشمندان هشدار می دهند که خود فضانوردان می توانند تهدیدی برای این مأموریت ها باشند.

این تهدید ممکن است به خوبی در بدن آنها وجود داشته باشد.

تحقیقات جدید با استفاده از شرایط شبیه سازی شده مریخ - مانند کمبود آب سیاره، تابش شدید فرابنفش و قرار گرفتن در معرض نمک های سمی - نشان می دهد که چهار گونه از باکتری که می توانند در روده انسان حمل شوند، که نه تنها ممکن است در شرایط سخت سطح سیاره سرخ زنده بمانند، بلکه می توانند رشد کنند.

متاسفانه این باکتری ها - از جمله Burkholderia cepacia، Klebsiella pneumoniae، Pseudomonas aeruginosa و Serratia marcescens - پتانسیل ایجاد بیماری در انسان را دارند. به عنوان مثال، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) می گوید که حتی اگر B. cepacia می تواند علائم بسیار متفاوتی ایجاد کند، قرار گرفتن در معرض این باکتری می تواند منجر به عفونت های تنفسی جدی شود و در حال حاضر به آنتی بیوتیک های رایج مقاوم است.

عضو تیم تحقیقاتی و دانشمند مرکز هوافضای آلمان، توماسو زاکاریا، به Space.com گفت: ما چهار گونه مختلف باکتریایی را بررسی کردیم که با انسان مرتبط هستند و واقعاً در محیطی شبیه به مریخ مورد بررسی قرار نگرفته بودند. این گونه از باکتری ها می توانند تا حدودی در شرایط خاص مریخ - تحت خشک شدن [از دست دادن رطوبت]، تابش UV و در جو مریخ زنده بمانند.

این تیم همچنین دریافتند که نه تنها باکتری ها می توانند چندین روز زنده بمانند و با P. aeruginosa تا 21 روز دوام می آورند، بلکه در شرایط خاصی می توانند در خاک مریخ رشد کنند. این شرایط شامل دسترسی به آب مایع و محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش - دقیقاً شرایطی است که زیستگاه های انسانی در مریخ برای بقای فضانوردان باید ایجاد کنند.

زکاریا اضافه کرد که این بدان معناست که مأموریت های مریخ باید اقدامات احتیاطی پزشکی مانند حمل آنتی بیوتیک های اضافی را برای محافظت از انسان های سیاره سرخ در برابر تهدیدات باکتریایی که از خانه آورده می شوند، انجام دهند.

با این حال، این تحقیق جدید نشان می دهد که اگر انسان ها مناطقی از این قبیل را شخصاً کاوش کنند، ممکن است باکتری های ناخواسته را با خود حمل کنند و به طور بالقوه باعث آلودگی شوند. این باکتری همچنین می تواند تحت شرایط مریخ تغییر کند و تشخیص اینکه از زمین آمده است را دشوار می کند. و این می تواند منجر به سردرگمی در تعیین اینکه آیا نشانه هایی از حیات کشف شده در مریخ از سیاره سرخ سرچشمه گرفته اند یا از خانه خودمان خارج شده اند، شود.

تحقیقات این تیم در مجله Astrobiology منتشر شد.