آلودگی های باکتریایی جوهر خالکوبی

به گزارش روابط پایگاه اطلاع رسانی علوم آزمایشگاهی ایران، بیش از یک سوم از 75 جوهر خالکوبی و آرایش دائمی برندهای معروف، در یک مطالعه جدید، بدون توجه به ادعای استریل بودن، از نظر باکتری مثبت شد و FDA پس از افزایش گزارش هایی از عوارض جانبی در طول سال ها، به طور فزاینده ای در مورد عفونت های مرتبط با جوهر خالکوبی هشدار داده است.

بر اساس مطالعه جدیدی که روز سه شنبه در Applied and Environmental Microbiology منتشر شد، محققان 75 جوهر خالکوبی و آرایش دائمی از 14 برند محبوب را برای باکتری های هوازی و بی هوازی آزمایش کردند.

باکتری های هوازی باکتری هایی هستند که در صورت وجود اکسیژن زندگی می کنند و رشد می کنند، در حالی که باکتری های بی هوازی در صورت عدم وجود اکسیژن زنده می مانند و رشد می کنند و در بافت آسیب دیده انسان و لایه پوستی پوست رشد می کنند.

آنها کشف کردند که حدود 35 درصد از جوهرهای آزمایش شده - که مهر و موم شده و باز نشده بودند - به باکتری های هوازی و بی هوازی آلوده بودند.

بیش از نیمی از برچسب های جوهر دارای ادعای استریل بودن بودند، اما محققان دریافتند که جوهرها دارای آلودگی باکتریایی هستند، صرفنظر از اینکه برچسب های محصول نشان می دهند که استریل هستند، به این معنی که فرآیند استریل سازی بی اثر است یا ادعاها نادرست هستند.

اگرچه شایع ترین عوارض جانبی مرتبط با خالکوبی واکنش های آلرژیک و التهابی است، عفونت های میکروبی نیز یک رویداد نامطلوب هستند. قبلاً تصور می شد که منبع اصلی عفونت عدم رعایت بهداشت است، اما مطالعات اخیر نشان می دهد که جوهر خالکوبی آلوده نیز ممکن است مقصر باشد.

دکتر سئونگ جائه کیم، نویسنده مطالعه و میکروبیولوژیست از مرکز ملی تحقیقات سم شناسی سازمان غذا و دارو، در یک مقاله گفت: افزایش محبوبیت خالکوبی در سال های اخیر با افزایش عوارض یا واکنش های نامطلوب مرتبط با خالکوبی همزمان شده است. علاوه بر عفونت های میکروبی، عوارض ایمنی مانند واکنش های التهابی و حساسیت بیش از حد آلرژیک و نیز پاسخ های سمی، بخش مهمی از این مسائل را نشان می دهند.

محققان 34 نوع مختلف باکتری را در نمونه های جوهر کشف کردند. برخی از رایج ترین باکتری ها عبارتند از:

  • استافیلوکوک ساپروفیتیکوس Staphylococcus saprophyticus: شایع ترین علت عفونت ادراری.
  • استافیلوکوک اپیدرمیدیس Staphylococcus epidermidis: به طور معمول باعث عفونت های اکتسابی مراقبت های بهداشتی می شود.
  • کوتی باکتریوم آکنه Cutibacterium acnes: باعث آکنه و عفونت های مرتبط با وسایل پزشکی می شود.
  • سودوموناس پوتیدا Pseudomonas putida: معمولاً افراد دارای نقص ایمنی را آلوده می کند و می تواند منجر به عفونت های مرتبط با ذات الریه، عفونت های پوستی و عفونت های بافت نرم شود.
  • Stenotrophomonas maltophilia: یک باکتری مقاوم به دارو که می تواند باعث عفونت های دستگاه تنفسی، مننژیت، اندوکاردیت و عفونت های دستگاه ادراری شود.

FDA در سال 2023 اعلام کرد که گزارش های مربوط به عفونت ها و واکنش های آلرژیک ناشی از جوهر خالکوبی آلوده را افزایش داده است. عوارض جانبی ممکن است شامل قرمزی، برآمدگی و بثورات پوستی باشد. واکنش های شدیدتر می تواند باعث تب، لرزش، لرز و تعریق شود. درمان این نوع عفونت ها می تواند از آنتی بیوتیک تا بستری شدن در بیمارستان و جراحی باشد. طبق WebMD، شایع ترین انواع عفونت های مرتبط با خالکوبی، عفونت های پوستی باکتریایی مانند استافیلوکوک هستند. فراخوان های متعددی در سال های 2012 و 2019 به دلیل جوهر خالکوبی آلوده به باکتری که باعث شیوع عفونت های پوستی می شود، صادر شد.